Põlluaas võib algatada Stalnuhhini komisjoni juhi kohalt tagandamise

16.10.2015

Parlamendi riigieelarve kontrolli erikomisjoni kuuluv Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni liige Henn Põlluaas on valmis tõstatama küsimuse riigi raha eest naisele autot liisiva keskerakondlase Mihhail Stalnuhhini sobivusest komisjoni juhiks.

«Muidugi, miks mitte,» vastas Põlluaas reedel BNS-i küsimusele, kas ta saaks ja tahaks riigieelarve kontrolli erikomisjonis tõstatada küsimuse Stalnuhhini sobivusest komisjoni juhtima ning paluda sellekohast hääletust. Ta lisas, et peab seda eelnevalt fraktsioonis arutama, märkides, et juhiloata Stalnuhhini autoliisingu teema puudutab eeskätt siiski Keskfraktsiooni.

Kuueliikmelise komisjoni juhi koht kuulub traditsiooniliselt riigikogu opositsioonile ja kokkuleppe kohaselt täidab selle koha praegu Keskerakonna fraktsioon. Komisjoni kolm liiget kuuluvad opositsiooni ja kolm koalitsiooni. Lisaks Stalnuhhinile kuuluvad opositsiooni poolt komisjoni Põlluaas ja vabaerakondalane Andres Ammas. Koalitsiooni esindavad Isamaa ja Res Publica Liidu liige Andres Metsoja, reformierakondlane Kristjan Kõljalg ning sotsiaaldemokraat Tanel Talve.

Põlluaas märkis, et kui Keskfraktsioon on Stalnuhhini tööga rahul, leides, et komisjoni hea töö tõstab nii komisjoni kui riigikogu mainet, siis peaksid ülejäänud opositsioonierakondade - EKRE ja Vabaerakonna - fraktsioonid ühiselt Stalnuhhini küsimusele lahendust otsima. «Seni me seda teinud pole,» tõdes ta.

Vabaerakonna poolt komisjoni kuuluv Andres Ammas ütles täna Postimehele, et Stalnuhhini jätkamine komisjoni juhina on «Keskerakonna otsus ja näitab selle partei palet». Ta tunnistas, et küsimus Stalnuhhini sobivusest sellele kohale on keeruline. «Hästi ei sobi. Olen temaga rääkinud sel teemal. Aga see oli eravestlus ja avalikkuse ette ma seda ei kannaks,» märkis Ammas.

Ammas pidas mõistlikuks riigikogus valitsevat korda, et komisjonide juhtide kohad jaotatakse konsensusega. «See ei käi nii, et üks nägu ei meeldi, võtame maha ja paneme teise asemele. Keskerakond peab otsustama, kas Stalnuhhin on parim inimene sellel positsioonil, sest selle komisjoni esimehe koht kuulub neile,» sõnas Ammas.

Keskfraktsiooni esimees Kadri Simson ütles neljapäeval BNS-ile, et Stalnuhhin on teinud riigieelarve erikomisjoni juhtides väga head tööd ja see on ka riigikogu mainele hea. «Tema tööle komisjoni esimehena pole etteheiteid ning ma ei ole temaga taandumise teemal rääkinud ja ei pea seda ka vajalikuks,» lisas ta.

President Toomas Hendrik Ilves ja riigikogu esimees Eiki Nestor kinnitasid neljapäeval, et Stalnuhhini püsimine riigieelarve kontrolli erikomisjoni eesotsas kahjustab nii komisjoni kui parlamendi mainet. Nestor lisas, et küsimusele peaks lahenduse leidma eeskätt parlamendi opositsioon, sest nimetatud komisjoni juhi koht kuulub juba kolmandat riigikogu koosseisu neile. Ta tõi välja, et Stalnuhhini jätkamine vähendaks usaldust komisjoni töö vastu ning olukorra jätkudes võib opositsioon raskelt kätte võidetud komisjoni juhi koha sootuks kaotada.