Parteide kampaaniakulud jäävad 200 000 - 300 000 euro kanti

29.04.2014

Nii IRL, Keskerakond kui sotsiaaldemokraadid loodavad eurovalimistel saada kaks mandaati. Parteide kampaaniakulud jäävad aga 200 000 - 300 000 euro lähedale.

Täpsetest kampaaniaeelarvetest parteid rääkida ei saa, selgitades, et kampaania käigus võib veel viimaselgi minutil tulla vajadus lisaraha mängu panna. Orienteeruvad summad on aga enamasti paigas, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Näiteks Reformierakond loodab mitte ületada eelmisteks eurovalimisteks panustatud summat, mis oli üle 327 000 euro. Mandaati arvu Reformierakond ennustada ei soovinud.

IRL-i kampaaniajuhi Tiit Riisalo sõnul loodavad nad saada europarlamendis kaks kohta. Tänavatele minnakse kampaaniat tegema maikuus.

"Valimiskampaaniad on dünaamilised. Eks me jälgime ka seda, mida teevad konkurendid. /.../ Aga meie suurusjärk on umbes 300 000 eurot, võib-olla pisut rohkem, võib-olla pisut vähem," rääkis ta.

Keskerakond on arvestanud ka kandidaatide isikliku rahalise panusega.

"Kampaania eelarve koosneb kahest osast. Üks on see, mida panustab erakond ning see jääb 200 000 euro piiresse. Sinna lisandub see osa, mida kõik 12 kandidaati oma isiklikku kampaaniasse juurde panevad," selgitas partei peasekretär Priit Toobal.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna peasekretär Indrek saar ütles, et erakond loodab saada valimistel kaks mandaati.

"Meie eelarve on suurusjärgus 300 000 eurot. Loomulikult ei ole aga kampaania kontekstis kunagi kõik summad lõplikud ning ka kandidaadid ise panustavad," rääkis Saar.

Üheks oluliseks teemaks on Ukrainaga seonduv

IRL jätkab eurovalimiste kampaanias korruptsiooni-teema tõstatamisega, millega nad tegid algust juba kohalike omavalitsuste valimiste ajal.

Riisalo sõnul on korruptsiooniteema Euroopas selgelt esile kerkinud just seoses Ukraina sündmustega, kus Euroopa Liidu reakstsioon on jäänud mõnevõrra tagasihoidlikuks.

"Selle reaktsiooni jõulist esiletulekut takistab tegelikult seesama korruptsioon. Putini režiim on ühelt poolt väga osavalt ära võtnud Krimmi, teiselt poolt viimaste aastatega tekitatud endale Euroopas mõjuvõim," selgitas ta.

Seda on tema sõnul tehtud erinevate investeeringutega, keerutades Euroopa pankades märkimisväärsetes kogustes sedasama korruptiivset raha. "Ja vastumeetmed sünnivad väga vaevaliselt," lisas ta.

Sotsiaaldemokraatide kampaania üks pool keskendub Ukrainas toimuvale. Teine pool rõhutab, et Euroopa peab liikmesriike kohtlema võrdselt.

Keskerakond toonitab, et Eestisse peaks tooma rohkem Euroopat. "Euroopast ei tohi saata liitriiki. /.../ Kodukohariikidele peab jätma võimalikult palju otsustusõigust," rõhutas Toobal.