Pärnu ekslinnapea Mart Viisitamm astus kohtupinki

22.02.2010

Täna kohtu ette astunud Pärnu ekslinnapea Mart Viisitamm ei tunnistanud end altkäemaksu võtmises süüdi.

Oma süüd eitasid ka Pärnu endine abilinnapea Simmo Saar ja ärimees Vello Kink.

Lääne ringkonnaprokuratuuri mullu juulis kohtusse saadetud kriminaalasja järgi esitati Viisitammele ja Saarele süüdistus kutse- ja ametitegevuses teatavaks saanud saladuse hoidmise kohustuse rikkumises ning usalduse kuritarvitamises. Peale selle esitati Viisitammele süüdistus altkäemaksu võtmises.

Tänavapuhastuse ASi juhtiv Kink on eeluurimisel kogutud andmete järgi seotud süüepisoodiga, mis käsitleb 2005. aastal Viisitammele 29 500 krooni suuruse altkäemaksu andmist.

Viisitamm on öelnud, et prokuratuur peab altkäemaksu andmiseks seda, et talle kuuluv 2+3 Mööbel osutas Tänavapuhastuse ASile transporditeenuseid. Kui Viisitamm 2005. aastal majanduse abilinnapeaks sai, küsis ta Kingilt kui ammuselt tuttavalt nõu, kuidas tänavapuhastuse riigihanget korraldada.

Viisitamme jutu järgi ta selles ohtu ei näinud, sest Tänavapuhastuse AS riigihankel ei osalenud. Prokuratuuri väitel olevat aga Tänavapuhastuse AS ja hanke võitnud Baltifalt omavahel seotud ja 29 500 krooni käsitletakse altkäemaksuna selle eest, et Baltifalt töö sai, rääkis Viisitamm mullu juuli alguses Pärnu Postimehele.

2008.-2011. aasta tänavapuhastuse riigihanget välja kuulutades konsulteerisid Viisitamm ja Saar taas Kingiga. Seekord Baltifalt hanget ei võitnud, kuid prokuratuur käsitleb seda katsena ja näeb toimunus usalduse kuritarvitamist.

Kutse- ja ametitegevuses teatavaks saanud saladuse hoidmise kohustuse rikkumise kahtlus on seotud 2008.-2011. aasta tänavapuhastuse riigihanke ja spordihalli riigihankega. Milliseid ütlusi ja tegusid prokuratuur ärisaladuste reetmiseks peab, pole kumbki osapool avalikustanud.

Süüdimõistmisel altkäemaksu andmises või võtmises võib kohus määrata ühe- kuni viieaastase vangistuse.

Rohkem kui 30 tunnistajaga kohtuprotsess kestab koos vaheaegadega märtsi lõpuni.