Mitusada patsienti kogusid korruptsioonis süüdistatud Torma perearstile toetusallkirju

Märtsi lõpus altkäemaksu võtmises keskkriminaalpolitseilt kahtlustuse saanud Torma valla perearsti Julia Saks-Maasalu toetuseks on kohalikud elanikud kogunud sadu allkirju, et mitte jääda ilma piirkonna ainsast perearstist.

Pöördumisele on allkirja andnud 338 inimest. Torma vallavanema Triin Pärsimi sõnul kardavad maapiirkonna inimesed ainsast perearstist ilma jääda ega mõista, miks Saks-Maasalu uurimise alla üldse sattus.

Saks-Maasalu pooleliolevat kriminaalasja praegu kommenteerida ei soovinud, ka ei teadnud ta enda sõnul, kes tema heaks allkirju koguma hakkasid.

Initsiatiiv allkirju koguda tuli Pärsimi sõnul kohalikelt elanikelt endalt, allkirju aitasid koguda ka vallavolikogu liikmed. «Ma ise kirjutasin ka sinna alla. Kui te mõtlete kogu piirkonna peale, siis näiteks suur piirkond Avinurme on täna ilma perearstita ja juba paar aastat ei leita maale arsti,» lausus ta.

Kohalike jaoks on vallavanema sõnul väga suur väärtus see, et nad pääsevad kiirelt ja ilma järjekorras olemata perearsti juurde. «Me saame selle abi ja see on maapiirkondades nii oluline ja inimestel on hirm nii suur. Ei saada ka täpselt aru, millest see tüli üldse üles tõusis. Tore, et meedia kajastab prokuratuuri pressiteateid, aga mis edasi saab?» küsis Pärsim.

Pöördumisele koos emaga samuti alla kirjutanud Torma valla sotsiaalhoolekande hooldustöötaja Aigi Aruste ütles, et nende pere on oma perearstiga siiani rahul olnud. «Minul temaga probleeme ei ole ja tahaks, et kõik läheks samamoodi ikka edasi,» lausus ta. Ka Aruste sõnul tuli initsiatiiv allkirjade kogumiseks Torma rahvalt.

Postimehe toimetusele saadetud pöördumises kirjutavad kohalikud elanikud, et neid tegi ärevaks 29. märtsil avaldatud uudis, et keskkriminaalpolitsei kahtlustab nelja arsti korruptsioonikuritegudes, sealhulgas nende Torma piirkonna arsti Julia Saks-Maasalut, keda kahtlustatakse altkäemaksu võtmises.

«Me tahame öelda, et Julia Saks-Maasalu on üks kõige targem, hoolivam ja tähelepanuväärsem arst üldse meie piirkonnas, kes tahab alati leida haiguse põhjust ja aidata inimest. Kõik tahavad head ja tarka arsti ja sellepärast püüavadki kõik tema vastuvõtule pääseda. Me väga loodame, et see on kellegi kurja ja häbiväärse inimese halb nali ja et uurimisorganid oskavad selle lahendada ja et hea spetsialist dr Julia Saks-Maasalu ei pea sellepärast kannatama. Tervist ja edu meie arstile,» kirjutavad kohalikud elanikud ja märgivad kirjas, et neile tundub, et keegi on huvitatud lihtsalt arstist lahti saamisest.

Kahtlustus

Keskkriminaalpolitsei töötajad esitasid märtsi lõpus ühele Torma perearstile ja kolmele Jõgevamaa arstile kahtlustuse korruptsioonikuritegudes.

Kolme arsti kahtlustatakse selles, et nad esitasid eelmise aasta vältel sotsiaalkindlustusametile tegelikkusele mittevastavaid andmeid patsientide tervise kohta, et tagada viimastele töövõimetuspensioni maksmine. Ühte arsti kahtlustatakse altkäemaksu vahendamises, teatas Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Kahtlustuse järgi diagnoosisid arstid töövõimetuspensioni taotlevatele inimestele erinevaid tervisehädasid ilma, et osa patsiente vastuvõtul üldse käinud oleksid. Osa patsientide puhul võltsisid arstid terviseseisundi kirjeldusi ja diagnoosisid haigusi, mida patsientidel kas sellises ulatuses või üldse ei olnud.