Michal ja Lillo lähevad ülekuulamisele kahtlustatavatena

20.07.2012

Reformierakonna eelmine peasekretär, justiitsminister Kristen Michal ning varem erakonna büroos töötanud riigikogu liige Kalev Lillo lähevad 30. juulil keskkriminaalpolitseisse ülekuulamisele kahtlustatavatena.
 
Juhtiv riigiprokurör Heili Sepp ütles Postimehele, et Michalit ja Lillot ei ole kutsutud ülekuulamistele tunnistajatena, vaid kahtlustatavatena, kuna menetlust alustati otseselt nende endi tegevuse suhtes püstitatud kuriteokahtluse alusel. «Selles osas seadus eriti valikuvõimalust ei anna,» lausus ta ja lisas, et sajaprotsendiliselt saavad nad oma staatust realiseerida hetkest, kui neile kahtlustust tutvustatakse.
 
Kriminaalmenetluse seadustik näeb ette, et kahtlustatavatele tutvustatakse kahtlustuse sisu ülekuulamisel, kus selgitatakse ka nende õigusi ja kohustusi ning tehakse ettepanek anda kahtluse aluseks oleva kuriteo asjaolude kohta ütlusi. Kahtlustatavaks loetakse seaduse järgi inimest, keda on piisav alus kahtlustada kuriteo toimepanemises ning kes on allutatud menetlustoimingule.
 
Prokuratuur on varem teatanud, et siiani on kriminaalmenetluses jätkunud Reformierakonna kontori läbiotsimisel saadud andmete analüüs ja inimeste ülekuulamine.
 
Sepp ütles kuu aega tagasi, et enne Michali ja Lillo ülekuulamist soovitakse võimalikult ammendavalt ja segamatult tuvastada neile esitatavate küsimuste ring. «Teiseks on vaja teha selgeks võimalike rikkumiste ulatus, mille kohta kriminaalmenetluse käigus seisukoht tuleb anda ning mille eest saaks seaduse järgi vastutavatele isikutele kahtlustuse esitada,» ütles ta.
 
Riigiprokuratuur alustas riigikogu endise liikme, Reformierakonda kuuluva Silver Meikari arvamusloo ilmumise järel kriminaalmenetlust paragrahvi järgi, mis käsitleb erakonna majandustegevusele ja varale kehtestatud piirangute rikkumist. Kriminaalasja uurimisasutuseks määras prokuratuur keskkriminaalpolitsei.
 
Mai lõpus kutsus prokurör endast teada andma kõiki inimesi, kel on pakkuda Reformierakonna annetuste kohta samalaadseid infokilde nagu rahastamisskandaali algatanud Meikaril. «Kui nad on kaasa läinud juba toimiva skeemiga, nad ei ole seda ise loonud või organiseerinud, siis on avalikes huvides neid pigem mitte vastutusele võtta,» kinnitas Sepp toona ja lisas, et kui kriminaalne tegu on aset leidnud, on prokuratuuri huvi jõuda skeemi organisaatoriteni.
 
Meikar kirjutas 22. mail Postimehes, et annetas parteile aastatel 2009–2010 115 000 krooni, mis ei olnud tema oma ja mille päritolu ta ei tea. Ettepaneku annetused Meikari nimele vormistada tegi tema sõnul Kristen Michal ning raha vahendajaks oli Kalev Lillo.
 
Allikas: PM Online