Lavly Perling: prioriteetsetes valdkondades kriminaaltulu konfiskeerimine on jõudsalt kasvanud

Riigi peaprokurör Lavly Perling märkis täna justiitsministeeriumis mulluse krimiaalstatistika tutvustamisel, et kriminaalmenetluse siseselt on süsteemse tegutsemise heaks näiteks prioriteetsetes valdkondades kriminaaltulu konfiskeerimine.

Perlingu sõnul on eesmärk, et kuritegu ei tohi ennast ära tasuda ja kogu kuritegelik tulu tuleb kurjategijate käest ära võtta ning selle nimel uurimisasutustes ja prokuratuuris tehtava järjepideva töö tulemusel on kriminaaltulu konfiskeerimised eelmisel aastal võrreldes varasemate aastatega jõudsalt kasvanud.

Eelmisel aastal konfiskeeriti prioriteetsetes valdkondades ehk maksupettuse, narkokuritegude, korruptsiooni, rahapesu ja maksupettuse kriminaalasjades kriminaaltulu kokku 2 013 306,5 euro väärtuses.

„See annab märku, et üha enam panustatakse kriminaalmenetluses tõendite kogumise kõrval ka kuritegeliku tulu tuvastamisse ja see töö täidab otseselt riigikassat,“ selgitas riigi peaprokurör.

2013. aastal konfiskeeriti neis valdkondades kriminaaltulu 1 408 311 euro ja 2012. aastal 1 241 257 euro väärtuses.

Perlingu sõnul on kõikide kuritegude menetlemisel olulised terviklahendused. "Teisisõnu peab riik süsteemselt vaatama, mis on ühiskonnas probleemiks ja üritama seda erinevate valdkondade kaudu läbimõeldult lahendada. Kriminaalmenetlus üksinda on pahatihti vaid tagajärgedega tegelemine ning ei lahenda probleemi olemust,“ ütles Perling.

Eelmisel aastal lahendati veidi enam kui pooled registreeritud kuritegudest, sealhulgas lahendati ka kolmandik vargustest.

Kohtusse saadeti mullu 8700 isikut, esimeses astmes mõisteti süüdi 7670 ja õigeks 87 isikut.