Kristen Michali juhtum triivib kohtu poole

27.08.2012

Reformierakonna rahastamisskandaali uurimises tõmmatakse otsi kokku ja justiitsminister Kristen Michali edasine saatus – kas ta saab süüdistuse või mitte – selgub Postimehe andmetel hiljemalt nädala pärast.

Uurimistoimingud on kestnud üle kolme kuu ja Postimehe andmetel on asjaosalistele märku antud, et lahendus võib saabuda septembri esimestel päevadel.
 
Tunnistajatena on seni üle kuulatud 30–40 Reformierakonna liiget ja määravaks saab, kas peale Reformierakonna rahastamisskeemi paljastanud Silver Meikari on veel keegi sama skeemi üles tunnistanud ning kas seda näitavad ka tunnistajate kontode väljavõtted.
 
Postimees küsis mitmelt selle ala asjatundjalt ja kohtunikult, kuidas neile asjade senine käik näib. On väike võimalus, et tõendeid asja kohtusse saatmiseks napib, kuid juhtumi selline lõpetamine oleks poolik, kuna õhku jäämise poliitilise kallutatuse kahtlus ja prokuratuuri töö ei paistaks põhjalik, avaldas arvamust üks kohtunik, kes pidas selles juhtumis nõrgemate väljavaadetega pooleks Michalit.
 
Küsimuse peale, mis juhtuks siis, kui kohtus jääks Meikari sõna Michali ja Lillo sõna vastu, arvas mitu asjatundjat, et eelis on Meikaril, kelle väiteid toetavad kontoväljavõtted, mis näitavad raha liikumist.
 
Võib ka juhtuda, et kui peale jääb Michali-Lillo sõna, siis tuleb Meikaril seletada tundmatu raha päritolu, arutles üks asjatundja. Riigikohus tegi nn Liviko kartelli otsuses ühe olulise lahendi, kus öeldi, et kahtlustus ei asenda tõendit.
 
Täna naaseb puhkuselt tööle ka juhtiv riigiprokurör Heili Sepp. Riigiprokuratuur edastas Postimehele reedel Sepa varasemad sõnad: «Materjalid, mis tuleb läbi töötada, on mahukad ja teema on mitmetasandiline ning tõsine, mistõttu ei maksa oodata väga kiireid lahendusi.»
 
Samuti on juhtiv riigiprokurör märkinud, et menetlustoiminguid tehakse nii põhjalikult ja nii kiiresti kui vähegi võimalik.
 
Meikar kirjeldas mai lõpus Postimehe arvamusloos, kuidas ta annetas oma nime all aastail 2009–2010 parteile 115 000 krooni, mis polnud tema oma ja mille päritolu ta ei tea.
 
Ettepaneku annetused Meikari nimele vormistada tegi väidetavalt Reformierakonna toonane peasekretär, praegune justiitsminister Kristen Michal. Raha vahendas väidetavalt praegune riigikogu liige Kalev Lillo, kes tollal töötas Reformierakonna kontoris juhtival kohal.
 
Kristen Michal on lubanud ametist lahkuda, kui prokuratuur teda partei ebaseaduslikus rahastamises süüdistab ja kohtusse saadab.
 
Allikas: PM Online