Keskerakonna juhatus kinnitas Priit Toobali peasekretäriks

Keskerakonna juhatus kinnitas peasekretäri ametikohale Priit Toobali. Enamik Kadri Simsoni pooldajatest Keskerakonna juhatuses erakonna juhatuse koosolekul ei osalenud.

Ettepaneku Toobali nimetamiseks esitas erakonna esimees Edgar Savisaar.

Toobal selgitas, et tema peamine kohustus peasekretärina saab olema erakonna struktuuri ja piirkondade tugevdamine, võttes eesmärgiks 2017. aasta kohalikud valimised.

"Ma pole enam küll Riigikogu liige ning fraktsiooni tööst osa ei võta, kuid seda enam saan pühenduda tööle erakonna heaks. Minuga koos asub Keskerakonna büroos tööle väga tugev meeskond, kellega võib julgelt järgmisele kahe aasta jooksul loota," lisas ta.

Seoses Keskerakonna peasekretäriks nimetamisega loobub Priit Toobal Keskerakonna juhatuse liikme kohast. Toobali asemel saab erakonna juhatuse liikmeks Keskerakonna XV kongressil juhatuse liikmete valimisel 214 häält kogunud riigikogu liige Erki Savisaar. Keskerakonna peasekretäri töötasuks kinnitati 3500 eurot.

Keskerakonna aseesimehe Jaanus Karilau sõnul on erakonna juhtimise mõttes hea, et Toobal ei ole samaaegselt juhatuse liige ja peasekretär, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vastates küsimusele, miks ei mõjutanud juhatuse otsust Toobali süüdimõistmine, vastas Karilaid, et Toobal on teinud oma järeldused.

"Jõulukuu on andestamise kuu, aga esiteks, Priit Toobal on vabandanud, teiseks, ta on parlamendist lahkunud, ta on oma teost teinud järeldused ja ta on erakonna kongressilt saanud mandaadi, millest ta loobus," rääkis Karilaid "Aktuaalsele kaamerale".

Erakonna esimees Edgar Savisaar ütles, et Toobal on hea kandidaat ja tal on hea meel, et juhatus seda toetas.

Novembris mõistis riigikohus toonase riigikogu liikme Priit Toobali süüdi eraviisilisele jälitustegevusele kihutamises. See oli seotud Hannes Rummi elektronkirjade vargusega. Samuti mõisteti Toobal süüdi ametialases võltsimises.

Boikott: Simsoni toetajad Toobali tõttu juhatuse koosolekule ei läinud

Keskerakonna juhatuse liige Jaak Aab ütles koosoleku eel, et enamik Kadri Simsoni toetavatest juhatuse liikmetest ei kavatse koosolekule minna.

"Ei ole saladus, et see osa erakonnast, kes toetas Kadri Simsonit ka enne kongressi, me endiselt arutame kõik küsimused koos läbi ja käitume ka ühise meeskonnana. Sellepärast me ka koos otsustasime, et meie täna juhatusse ei lähe, sest meil ei ole ka mingeid võimalusi teha ka mingeid teisi otsuseid. Peasekretäri kandidaadi üles panemine on ainult erakonna esimehe pädevuses, Juhatus saab, kas kinnitada tema esitatud ettepaneku või tagasi lükata. Meie ei soovi kinnitada sellele kohale Priit Toobalit," ütles Aab ERR-i raadiouudistele.

Aabi sõnul on peamine põhjus selles, et Toobal on saanud süüdimõistva kohtuotsuse. "Tegelikult on ta saanud selle kriminaalkaristuse just oma töö ajal sooritatud teo eest," märkis Aab.

Jaanus Karilaid ütles, et koosolekust eemalejäämine on pigem tööluus. "See oli pigem poliitiline spinn. M tean, et kes oli korvpallivõistlustel, kes läks välismaale puhkama, kes läks koduseid toimetusi tegema. See läks pigem nagu tööluusi alla," märkis ta.

Karilaid leidis, et juhatusest puudumine jutustab hoopis valusatest kaotusepisaratest.

Edgar Savisaare meeskonda kuuluv erakonna aseesimees Siret Kotka aga kinnitas varem, et toetab Toobali kandidatuuri, aga seda juhul, kui Toobali esitab peasekretäriks erakonna esimees Edgar Savisaar.

"Peasekretär kinnitatakse ametisse erakonna esimehe ettepanekul. Nii, et kõigepealt ootame erakonna esimehe ettepanekut. Kui erakonna esimees teeb ettepaneku, et peasekretärina võiks jätkata Priit Toobal, siis mina kindlasti toetan Toobali jätkamist," ütles Kotka.

Küsimusele, kas Kotkat ei häiri asjaolu, et Toobalit on kriminaalkorras karistatud, vastas ta, et nii Priit Toobal kui ka Lauri Laasi on lubanud, et nad kaebavad selle otsuse edasi Euroopa inimõiguste kohtusse. "Priit Toobal ei ole ka täna enam riigikogu liige. Selles mõttes ma ei dramatiseeriks seda üle, et ta peasekretärina jätkab. Erakonnas on ju ka põhikiri vastu võetud, et on võimalik olla erakonnas isegi kui oled kriminaalkorras karistatud," lausus Kotka.

Priit Toobal: juhatuse koosoleku boikoteerimine pole mõistlik

Keskerakonna peasekretäri kohuseid täitva Priit Toobali sõnul pole mõistlik tänase Keskerakonna juhatuse koosoleku boikoteerimisest meedia vahendusel teatanud juhatuse liikmete käitumine.

"Tänase Keskerakonna juhatuse koosoleku päevakorras on 16 punkti, nende hulgas näiteks ülevaade erakonna finantsolukorrast, ettepanekute tegemine riigikogu fraktsiooni tööplaani, piirkondade kuraatorite kinnitamine ning veel mitmed olulised küsimused," ütles Toobal täna päeval.

"Paljud neist on küsimused, mida Edgar Savisaare kriitikud ise muutmist vajavatena esile tõid. Nüüd ei taheta osaleda aga aruteludes nende küsimustega tegelemisel," lisas ta.

"Keskerakonna kongressi delegaadid ei valinud erakonna juhatuse liikmeid selleks, et nad kohal ei käiks, vaid ikka selleks, et juhatuses tööd tehtaks. Kutsun üles seesugust ebamõistlikku käitumist mitte jätkama," ütles Priit Toobal.