Kadriorul on, millest vaikida

26.08.2011

Kuigi harjumuspärane Evelin on valimiste eel üldsuse eest otsekui ära peidetud, kõnelevad tema teod ja ellusuhtumine enda eest. Me pole küll viimasel ajal kuulnud temalt soovitusi süüa vähem kräppi või mitte keeta moosi, kuna seal sees on suhkur. Kuid me ei saa mööda Ärma kompleksi ehitusest, mille rajajad heidavad pr. Ilvesele senimaani ette saamata jäänud raha. Et asi pole läbipaistev, saame aru selle järgi, kuidas presidendiperele pole meeldinud seda teemat ammendavalt ja üldsusele arusaadavalt selgitada. Pole ka esitatud lepinguid ja dokumente, mis aitaksid avalikkusel asjas selgust saada. Eilne Ekspress kirjutas näiteks, kuidas Ärma külalistemaja perenaine oli oma saamata jäänud töötasu väljanõudmiseks sunnitud pöörduma töövaidluskomisjoni. Loost ilmneb ka teiste võlavaidluste sumbumise veider seaduspära.

Ilmselt ei ole me ka ainukesed, keda pahandab, et sellisel moel rajatud kompleksi majandatakse jokk-skeemi alusel ja maksumaksja raha eest. Kas on meil siis põhjust uskuda presidendi ilusaid sõnu eetikast ja võtta tõsiselt tema kui põhiseaduse vaimu ja seaduslikkuse kompromissitu valvuri moraalilugemisi, kui Kadrioru peremehe enda pere elab hoopis teistsuguste reeglite järgi?

Võimule pürgiva presidendi jaoks ei tohi olla ebamugavaid küsimusi ega teemasid. Vaikimine on niigi viinud olukorda, kus mõnigi nimetab peamiseks takistuseks Ilvese tagasivalimisel tema abikaasat, täpsemalt Eesti Evita tegevusega kaasnenud fopaasid ja meediaskandaale.

Hea mäluga inimene mäletab muudki. Näiteks Ilvese Toompea korteri erastamist ja müüki, samuti tema eelmise abikaasa majutamist maksumaksja kulul valitsuse residentsi. Pea kogu Eestis oleku aja on Ilvesele muret teinud lääneliku elustandardi säilitamine, arvestamata seejuures siinset elatustaset ja meie maksumaksja võimalusi. Selleks pole peljatud teinekord läänelikele väärtustele selga keerata, kinnitades, et juriidiliselt on kõik korrektne. Nõnda esindab läänest tulnud ja meid kõiki läände viia sooviv president hoopis meile ida poolt tuttavat sovetlikku käitumismalli.

Allikas: www.ohtuleht.ee