Jüri Arrak: mõistuse tekkimisega sai alguse ka korruptsioon

Rahvusvahelise korruptsioonivastase võitluse päeva eel tegi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler ettepaneku pidada maha vestlusring, kus arvamust korruptsiooni kohta avaldab kunstnik Jüri Arrak. Tulemus sai filosoofiline, üllatav ja mõtlemapanev.

Jüri Arrak, teie vaatate korruptsiooni kõrvalt, mis moodi te seda kunstnikuna näete?

Minu viimase 10–15 aasta mõttetegevus on, kuidas inimene maa peale tekkis, miks ta siin on ja mis me siin teeme. Kuid korruptsioon on muidugi minu jaoks teema küll, sest mu viimasel näitusel oli maal „Pugejad“. Kolm figuuri, kes lähevad teineteise sisse. Pugemine – et midagi saavutada – on ka ju vist korruptsiooni üks alaliik.

Inimene on mõtlev loom. Tänu sellele, et bioloogiale lisandus mõistus, on asi läinud keerulisemaks ning bioloogilisi instinkte kasutatakse paremini ära. Loomakene ka ju võitleb. Ma ei tea, kas lõvi otseselt korruptant on, aga ta pissib oma territooriumi täis, kaitseb ja võib-olla salakavalalt püüab ja urgitseb ka. Aga meie, inimesed, sunnikud, oskame oma mõistusega ju nii peeneid süsteeme välja mõelda, kusjuures kasutades bioloogilisi instinkte ja meile väljakujunenud mõistust. Siin võib fantaseerida tuhandeid astmeid, kuidas ja mida inimene on oma olemasolu säilitamiseks ja heaoluks ära kasutanud.

Loe täismahus intervjuud homsest Eesti Päevalehest!