Juhiloata Mihhail Stalnuhhin liisib kuluhüvitiste eest autot, millega sõidab hoopis tema naine

Riigikogu liige Mihhail Stalnuhhin (KE) ei näe midagi halba selles, et igakuiselt hüvitatakse maksumaksja rahast talle enam kui 700-eurone autoliising, ehkki tal endal pole juhilubagi ning autoga sõidab hoopis tema abikaasa.

Eesti Päevaleht kirjutas täna, et keskerakondlasest riigikogu liige Mihhail Stalnuhhin, kellel nagu välja tuleb, ei ole juhiluba, on kuluhüvitiste eest saanud linnamaasturi nii naisele kui pojale.

Stalnuhhin nentis, et nii tõepoolest on, kuid tema endal mingisugust süüd ei näe. «Minu arvates ei ole rikutud mitte ühtegi reeglit ega seadust,» ütles ta täna Postimehele.

Kui Stalnuhhini vana auto, Mitsubishi Outlanderi eest tuli kuus kuluhüvitiste arvelt välja käia 816 eurot, siis nüüd sõidab ta «vaid» 744 eurot kuus maksva Honda CRVga.

«Näiteks kui on üritused, mis puudutavad fraktsioonivälist tööd ja toimuvad reedeti-laupäeviti Eesti erinevates kohtades, siis naine on roolis ja viib mu ära,» rääkis Stalnuhhin.Vastavalt hüvitamise korrale võib saadiku sõiduki roolis olla ka keegi teine, kui sõidud on seotud riigikogu liikme tööga. Küsimusele, kas tema naise sõidud on alati riigikogu liikme tööga seotud, vastas Stalnuhhin, et tal tuleb ette sõitusid nii bussiga, kolleegidega kui ka abikaasaga.

Riigikogu kommunikatsioonijuht Urmas Seaver selgitas, et auto rendi- või liisingukulude hüvitamisel tuleb eeldada, et sõidukit kasutatakse riigikogu liikme tööga seotud tegevusteks. «Kui on esitatud kuludokument, ei ole riigikogu kantseleil võimalik kontrollida ega hinnata tehtud sõitude või kulutatud kütuse eesmärgipärasust. See on riigikogu liikme südametunnistuse küsimus,» märkis Seaver.

Ta lisas, et kuluhüvitiste kasutamine ja nendega seotud dokumendid on avalikkusele kättesaadavad ning riigikogu liige peab olema valmis selleks, et avalikkus küsib vajadusel tema käest selgitusi kulutustele.

Küsimusele, kas Stalnuhhin ise ei leia, et kuluhüvitiste eest pereliikmetele autode hankimises midagi valesti oleks, vastas ta: «Aga mis on valesti? Kas te usute, et kõik, kes riigikogus autosid liisivad, kasutavad seda ainult töölesõiduks? Isegi kui liisija on ise roolis, kas ta siis ei käi lastega lasteaias või mõnel puhkepäeval suvilas?»