GRECO soovitab luua riigikogu liikmete eetikakoodeksi

24.11.2012

 

Euroopa Nõukogu korruptsioonivastane ühendus GRECO andis oma hindamisraportis Eestile soovituse välja töötada riigikogu liikmete eetikakoodeks.

Oma hindamisraportis, mis oli eelmisel nädalal arutlusel nii riigikogu põhiseaduskomisjonis, õiguskomisjonis kui ka korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjonis, andis GRECO muu hulgas soovituse välja töötada parlamendiliikmete eetikakoodeks ja viia selle rakendamiseks sisse ka usaldusväärne järelevalve- ja karistusmehhanism.

Seni on riigikogu eetikakoodeksi koostamise eestvedaja olnud reformierakondlane Kaja Kallas, kelle sõnul jätkatakse dokumendiga tööd, ehkki viieliikmelise töörühma koostatud koodeksi esimene versioon ei leidnud parlamendis toetust. Tema sõnul on eetikakoodeksi teemadel hakanud praeguseks kaasa mõtlema varasemast märksa rohkem inimesi.

Kallase sõnul tegeleb eetikateemadega näiteks riigikogu naisteühendus Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluva Liisa Pakosta eestvedamisel, kuid selleteemalisi kohtumisi on kokku kutsunud ka teised riigikogu liikmed. «[Eetikakoodeksi] suhtes ei ole enam sellist vastasseisu, on tunnetatud, et seda on vaja. Väga positiivne on, et erinevates grupeeringutes arutatakse, mida see ikkagi endast võiks kujutada ja millised on need väärtused, mida me kanname,» lausus ta.

Kallas avaldas lootust, et arutelude tulemusel tekib rohkem valikuid ning jõutakse ka kokkuleppele, kuidas eetikakoodeksiga edasi minna. «Las inimesed praegu teevad tööd ja uuringuid ning kui on juba midagi konkreetsemat, siis saab neid dokumente ühildada ja vaadata, mis on siis see lõplik asi, mida me hakkame riigikogus ametlikult arutama,» lisas ta.

Allikas: PM Online