Anu Toots: lõpetagem parteidelt kampaaniaaruannete nõudmine


Parteidelt kampaaniaaruande nõudmine tuleks lõpetada ja eelarves tuleks lüüa lahku hoopis poliitiline tegevus ja halduskulud, leiab riigikogu erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) liige, politoloog Anu Toots.

Tootsi hinnangul on selline kahe eelarvega dubleerimine - lisaks majandusaasta aruandele kampaaniaaruande nõudmine - üks põhjustest, miks Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal 42 000 euro suurune arve tähelepanuta jäi, kirjutab Eesti Päevaleht.

"Minu isiklik seisukoht on, et juhtunu on selge näide, et kampaaniate kohta pole mõtet teha eraldi aruandeid - pole mõtet pidada kaht raamatupidamist," ütles Toots.

"Meil on defineerimata, mis on poliitiline kampaania või mis on poliitiline reklaam, ja sellised asjad nagu SDE-ga juhtus, tulenevadki sellest, et meil on asjad õiguslikult ligadi-logadi," lisas Toots.

"Minu ettepanek oleks eristada poliitilise tegevuse kulud ja halduskulud," märkis ta.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond edastas erakondade rahastamise järelevalve komisjonile eelmise nädala lõpus täiendatud kampaaniakulude aruande, millele on võrreldes eelnevaga lisatud üks valimisreklaami tootmise eest tasutud arve kogusummas 41 692,07 eurot.

"Antud kuludokument on kajastatud erakonna raamatupidamises ning majandusaasta aruandes erakonna muu reklaamikuluna, kuid oli ekslikult välja jäänud valimiskampaania aruandest. Sotsiaaldemokraatlik Erakond avastas vea, võrreldes ERJK kirjale vastates 2011. aasta kampaaniaaruandeid ja majandusaasta aruannet," selgitas partei.