Riigikogulane sekkus Toila võimutülisse

10.03.2012

Riigikogu liige (IRL), valitsuskoalitsiooni kuuluv Marko Pomerants soovitas Toila uuel koalitsioonil loobuda tema volikogu esimehest parteikaaslase Kalle Lehismetsa umbusaldamisest, vastasel juhul võib riik jätta Toila sadama ja rannaala arendamise projekti toetuseta.

Toila volikogu liige ja praeguse koalitsiooni volikogu esimehe kandidaat Roland Peets oli välismaal suusapuhkusel, kui talle tuli telefonikõne. “Nime ma ei tahaks nimetada, aga see oli riigikogu liige, IRLi üks juhtivtegelasi,” sõnas Peets. Helistaja soovis lähemalt teada, mis toimub Toila volikogus, ning manitses Kalle Lehismetsa umbusaldamisest loobuma.
 
Vald võib jääda rahata
 
Muu hulgas hoiatas helistaja, et kui ei loobuta värske IRLi liikme Lehismetsa tagandamisest, võib see halvasti mõjuda Toila valla väljavaadetele saada raha oma sadama ja rannaala arendamiseks. Selle raha saamiseks tärkas Toilal hiljuti taas lootus, kui Euroopa Komisjon otsustas mitte rahastada Eesti rahva muuseumi uue maja ehitamist, ning vabanenud raha suunatakse teistele projektidele, kus üks kandidaate on ka Toila.
 
Abivallavanem Mehis Luus on Põhjarannikule varem öelnud, et Toilal tuleb nüüd kõvasti lobitööd teha, et seekord rahast mitte ilma jääda.
 
Roland Peets sõnas, et oli sellisest telefonikõnest üllatunud. “Arvasin siiani, et suur poliitika kohalike omavalitsuste poliitikasse väga ei trügi.
Kuid tuleb välja, et erakonna lipp Eesti kaardil, mis näitab, kus ta võimul on, on väga oluline, olulisem isegi kui eetilised tõekspidamised,” sõnas ta.
 
Peetsi sõnul polnud helistaja Toilas toimuvaga tõenäoliselt päris hästi kursis. “Ta uuris, kas koostöö endise koalitsiooniga pole võimalik. Aga me oleme kogu aeg neile koostööd pakkunud, kuid nad pole olnud huvitatud,” sõnas ta.
 
Põhjarannikule teadaolevalt oli Peetsile helistanu riigikogu õiguskomisjoni esimees Marko Pomerants, kes seda ka tunnistas. Peets ja Pomerants pole teineteisele võõrad inimesed, kuna sel ajal, kui praeguseks erru läinud Peets töötas veel piirivalveameti peadirektorina, oli Pomerants siseminister. See selgitab ka, miks Peets ei soovinud nimetada oma endise ülemuse nime.
 
Pomerants ütles, et see oli tal esimene kord sel kombel kohalikku võimu mõjutada. Ta selgitas, et teema kerkis, kui riigikogu IRLi fraktsioon käis Ida-Virumaal ning kohtus kohaliku osakonnaga. Pärast seda tuli parteist pressiteade Lehismetsa liitumise kohta IRLiga.
 
Pomerants ei näinud oma käitumises midagi erakordset või sobimatut. “Mis muud saab olla ühe erakonna huvi, kui et tema inimesed saaksid ellu viia oma programmi,” selgitas ta.
 
Omad saavad rohkem
 
Riigikogulane tunnistas ka seda, et mainis vestluses Peetsiga võimalust, et Toila võib sadamaprojekti rahast ilma jääda, kui umbusaldamisest ei loobuta. “Alati on ju vajadusi rohkem kui võimalusi. Ja erakondlikus poliitikas on lihtne – sinna, kus on omad, antakse rohkem kui sinna, kus pole,” sõnas ta.
 
Pomerants kirjeldas sedagi, kuidas käib näiteks omavalitsusjuhtide värbamine parteisse. “See on ju päriselu. Kui ma lähen kuhugi valda ja teen kellelegi ettepaneku hakata erakonna liikmeks, siis ütlen ka, et muresid on Eesti riigis 56 korda rohkem kui võimalusi neid lahendada ja omade suhtes ollaksegi osavõtlikumad,” rääkis ta.
 
Toila volikogu koguneb oma järgmisele istungile 21. märtsil ning siis peaks hääletusele tulema ka praeguse volikogu esimehe umbusaldamine. Roland Peets ütles, et enne veel koguneb koalitsioon küsimust arutama ning tehakse lõplik otsus, kas umbusaldamine toimub või ei.
 
Allikas: Põhjarannik