Mai 2019

Europarlament valitud, aga teha on veel! Enne suvesse sukeldumist on meil veel kavas maha pidada esimene erasektori töötuba ning kohtuda paarikümne kohaliku omavalitsusega.

KVE uudised

Selle aasta märtsis lõpetasime vilepuhumise meetmete teemalise töötubade sarja, milles osales kokku 10 Eesti ettevõtet.

 

Koolituskava on nii formaadilt kui teemade poolest saanud sisendit Eesti enda ettevõtete esindajatelt. 2019. aasta koolituskava eesmärk on aidata ettevõtetel defineerida ja välja töötada eetilise ärijuhtimise komponendid. Koolituskava lõpuks on ettevõttel loodud praktilised tööriistad enda organisatsiooni väärtuspõhiseks juhtimiseks.

 

Tekkinud aruteluringid, päriseluliste juhtumite lahkamine ning parimate praktikate jagamine sai osalejatelt suurepärase tagasiside, mistõttu otsustasimegi ärieetika edendamisel jätkata sarnase formaadiga. Esimene töötuba teemal „Eetilised koostöösuhted kolmandate osapooltega“ toimub juba 19. juunil! Grupp on väike ning iga ettevõte saab töötoale saata kuni kaks esindajat. Terve aasta koolituskavaga enne 15. juunit liitumisel rakendub soodustus -15%. Vaata lähemalt kodulehel.

 

Kohtume 10. ja 14. juunil kohalike omavalitsustega, et tõsta võimekust korruptsiooniriske hinnata ja analüüsida.

 

Tallinnas, Haapsalus, Jõhvis ja Tartus toimuvatel kohtumistel toetavad arutelu kohalike omavalitsustega Norman Aas (Sorainen), Remo Perli (korruptsioonikuritegude büroo) ja Aive Pevkur (KVE). Registreeru SIIN. Vaata juurde kodulehel.

 

30. aprillil toimunud konverents „Korruptsiooniriskid kohalikes omavalitsustes“ on nüüd järelevaadatav!

 

Kes kohale ei jõudnud, saab materjale kasutada nii juunikuiste kohtumiste ettevalmistuseks kui ka koolituslikel eesmärkidel. Vaata siin.

 

KVE maikuused kommentaarid

 

Riigihangete seadus läheb muutmisele. Otsustasime eelnõude infosüsteemis toetada ettepanekut, mis laiendaks hankelepingu erakorralise ülesütlemise võimalust. Antud sätte muutmine heidutaks pakkujaid, kelle jaoks võib kõrvaldamise alus (nt altkäemaks hanke ebaseaduslikuks võitmiseks) olla kuluefektiivne võrreldes hanke käigus teostatava töö mahu ja tuluga. Kommentaar täies mahus kodulehel.

 

Uue valitsuse võimuletulek on esimene tuleproov, kui tõhusalt aitab 2017. aastal jõustunud riigi osalusega äriühingu nõukogude liikmete valimise kord vältida huvide konflikti ohtusid. Loe KVE kommentaari Delfi Ärilehes

 

Transparency International (TI)

Europarlamendi valimiste raames koostas TI EU esindus deklaratsiooni „Aususe eest“ („Speak Up for Integrity“), millega liitus üle 600 liikmesriigi kandidaadi ning 15 juhtkandidaati.

 

Läbipaistvale seadusloomele ja eetilise järelevalve loomisele suunatud initsiatiiviga liitus Eestist kokku 12 kandidaati. Vaata juurde TI EU kodulehelt.

 

Austria valitsust tabas korruptsiooniskandaal, mis viis FPÖ kõikide ministrite tagasiastumiseni.

 

Mis täpsemalt toimus, loe TI analüüsist

Teised korruptsioonist

 

„Follow the money“ on alati olnud korruptsiooniuurijate mantra. Illegaalse raha päritolu aitab veel paremini varjata, kui see on investeeritud kinnisvarasse või paigutatud luksusesemetesse. The Conversation on muide isegi leidnud, et luksusesemete kulutase on korrelatsioonis ühiskonna korruptsioonitasemega.

 

Sõna- ja ajakirjandusvabaduse tase on Eestis viimasel ajal poleemikat ja tulist arutelu tekitanud. Eelmisel aastal korruptsioonivastase auhinna postuumse laureaadi ja mõrvatud ajakirjaniku Daphne Caruana Galizia lapsed avaldasid austust kõigile tapetud korruptsiooni uurivatele ajakirjanikele

 

KickBack: The Global Anticorruption Podcast on valmis saanud uue osa, kus arutletakse korruptsiooni olemuse üle. Leia meeliskanal ja kuula järgi. 

Uudiseid ajakirjandusest

Riigikogu võttis Savisaare juhtumiga seoses uurimise alla sattunud Kalev Kallolt saadikupuutumatuse. Loe juurde Delfist

 

AS Eesti Raudtee korruptsiooniasjaga seotud Raivo Lill mõisteti ringkonnakohtus osaliselt õigeks. Loe juurde Delfi Ärilehest.

 

Pärast Soraineni koostatud korruptsioonivastase strateegia analüüsi on Tallinna linnavalitsus luubi all. Eesti Päevaleht kirjutas pikemalt keskerakondlaste osalusest linnale kuuluvate äriühingute ja sihtasutuste nõukogudes ja juhatustes. 

 

Tartu Ülikooli siseaudit paljastas hulga korruptiivseid ja ebapädevaid tehinguid. Loe lähemalt Eesti Päevalehest.

 

Mujalt maailmast

Head of FSB's Secretive Unit Charged for $850K Bribery. The Moscow Times, 17.05.2019
Protests grow against authoritarian slide in Czech Republic. Tim Gosling, AlJazeera, 21.05.2019

 

Mexico sells off cars from corrupt rich to give to the poor. Tom Phillips, the Guardian, 24.05.2019