Rubahhin: Venemaal on korruptsioon rahvuslik traditsioon

Vene musta raha liikumist Euroopa Liidus ja piiriülest korruptsiooni käsitleva raporti üks autoritest, Vene kodanikuaktivist Konstantin Rubahhin, leiab, et Baltimaadel ja sealhulgas ka Eestis on Euroopa riikidest ühed korrumpeerunumad ärisidemed Venemaaga.

-Venemaal on riigi ja ettevõtete vahel tihedad sidemed, see toob aga kaasa korruptsiooni.

Maailmas on palju riike, kus korruptsioon on tõesti rahvuslikuks traditsiooniks, nagu näiteks Prantsusmaa, kuid tõesti – ka Venemaa. Venemaal tuleneb see osalt ka rikkalikust maavarade hulgast ning see liigub Venemaalt läbi Euroopa ametnike, kes on oluline osa korruptsiooniskeemist.

-Kui palju Venemaa ise on korruptsiooniga võitlemiseks ette võtnud?

Venemaal? Ei, midagi sellist küll ei toimu, see hoopis hoolitseb selle eest, et korruptsioon korralikult õitseda saaks. See on võimuladvikust enamiku eksistentsi põhjus, see on nende jaoks tõhusam kontrollivahend. Vene ministeeriumides on isikuid, kes saavad ettevõtetelt tasu, see ei ole ebaseaduslik – kuid tegu pole avaliku asjaga. Aga ma näiteks tean, et transpordiministeerium, side- ja informatsiooniministeerium ja sealsed inimesed saavad kommertsettevõtetelt igal kuul ametlikku tasu. Korruptsioon ongi Vene riigiorganismi skeletiks.

-Kuidas teie vajalikele dokumentidele üldse ligi pääsete?

Sel aastal olen ma juba ligikaudu 2000 eurot kulutanud, et näiteks äriregistritest andmeid saada. Võtan lihtsalt aastaaruanded, uurin välja, mis ettevõtted veel mingitele ettevõtetele kuuluvad, kuidas see võrgustik hargneb, ja vaatan ka rahvusvahelisi registreid.

-Kas teie uuritud Vene veeremitootja Transmašholdingu juhtum on tüüpiline näide Vene korruptsiooniskeemist?

Mina tahtsin näidata, kuidas ettevõtte suuraktsionärid Iskander Mahmutov ja Andrei Bokarev töötavad ja mida nad teevad. Näiteks on neid palju kritiseeritud sidemete tõttu Vene raudtee endise juhi Vladimir Jakuniniga, kuid uurides šokeeris mind see, et tõenäoliselt on neil sidemed ka päris mafioosodega, näiteks praegu rahapesu eest rahvusvaheliselt tagaotsitava Vene maffiabossi Michael Tšornõiga.

-Palun selgitage endise loksalase Maksim Liksutovi rolli Transmašholdingu juhtumis.

Praegu on ta tõenäoliselt Transmašholdingu kaasomanik, kuigi kuna ta on ka Vene transpordiameti juht, siis seaduse järgi ta seda teha ei tohiks. Ta tunneb mõlemat Transmašholdingu omanikku – Andrek Bokarevi ja Iskander Mahmudovit. Nemad leidsid ta Sergei Glinka kaudu, too oli omakorda Bokarevi ärikaaslane, ta osales Vene põlevkivi ekspordiga läbi ettevõtte, ettevõttega on seotud ka Tšornõi. Nemad ajasid äri Glinkaga, kes oli Liksutovi naaber ja sõber, kes tõi ta ka mängu, nad organiseerisid liiklust läbi Muuga sadama.

-Kui korruptsioon on nii massiline, kas sellega üldse annab võidelda? Kas teie enda tööl on näiteks mingeid konkreetseid tagajärgi olnud?

Minu eesmärk on, et see töö viiks kriminaaljuhtumite avamiseni, reaalse uurimiseni. Paljudel juhtudel on potentsiaali selleks palju, sest kahtlasi tehinguid jagub. Ja Euroopa pool võiks ka asja uurida, sest piiriülest korruptsiooni paistab ka ohtralt olevat.

-Aga kas mingeid kriminaaluurimisi on algatatud?

Näiteks üks Izmailovskaja grupiga seotud Saksa uurimine sai läbi ja kaks Saksa poolelt asjaga seotud isikut saadeti vanglasse. Mitte küll pikalt, vaid paariks-kolmeks aastaks. Ka Hispaania võimud otsustasid Vene omadega ühiselt uurida, kuid see lepiti kokku juba viie aasta eest, ja Vene pool aina saadab kirju, et asja uuritakse ja uuritakse. Tegelikult tähendab see muidugi seda, et nad pidurdavad uurimist.

Praeguses seisus on aga Putinil näiteks Iskander Mahmutovile väga mõnus öelda, et kui sa nii ei käitu, kui mina seda tahan, siis võib kriminaaluurimise küll avada.

Venemaa puhul ongi see huvitav, et parim viis oma ühiskondlikku staatust tõsta on kuritegevus. Sest kui sa selliste asjadega ei tegele, tähendab, et sinult ei saa ka midagi välja pressida, ja selliseid inimesi kõrgetel kohtadel tarvis pole. Põhimõtteliselt tähendab see seda, et valitsuses sa töötada ei saa.

-Millisel Euroopa riigil on teie hinnangul Venemaaga kõige korrumpeerunumad ärisidemed?

Kindlasti Prantsusmaa, Baltimaad, muidugi Küpros – sellest viimasest pole mõtet rääkima hakatagi, see on täielikult Vene mõju all. Ka Lichtenstein ja Šveits – sest tegu on pangandusriikidega ja venelastel on seal arved.

-Kui nüüd värskematest projektidest rääkida, siis mis te North Stream 2st arvate?

See pole küll minu juhtum, kuid muidugi on sel palju seoseid nii Vene kui ka teiste riikide võimudega. Näiteks konsortsiumi tegevjuht Matthias Warnig oli Putini KGB-aegade kontakt Stasis.

-Mis te arvate, mis Euroopa endisi poliitikuid, nagu näiteks Gerhard Schröder ja Carl Bildt, Vene ettevõtetele lobitööd tegema ahvatleb, lisaks rahale?

Lisaks rahale? Annab neile tegevust. Ja on ka võimalik, et nad tõepoolest usuvadki Putini ideid. Võib-olla suudab Putin üsna edukalt välispoliitikat ajada, kuid ta pole andnud midagi juurde riigisisesele tootmisele. 1945. aastaks oli Venemaa täielikult hävitatud ja nüüd on ta 16 aastat võimul olnud. Kuusteist aastat 1945. aastast hiljem, 1971. oli aga juba esimene inimene kosmoses. Ja seda pärast riigi totaalset hävingut.

-Kas mingi avastus teie töös on teid ka šokeerinud?

Sellega on nagu teistelgi aladel, et alguses mõjub kõik šokeerivalt. Aga nüüd on nii, et kui ma midagi avastan ja räägin sellest oma tuttavatele ajakirjanikele, et näed, siit lähevad jäljed Prantsusmaale ja edasi, siis tihtipeale see neid enam ei üllata, vastates vaid, et oleksid võinud küsida, me oleks sulle dokumente saatnud.