03.05.2016

Riigikogus läheb esimesele lugemisele "Toobali eelnõu", mis takistaks kurjategijal ERJK töös osaleda

Täna läheb riigikogus esimesele lugemisele viie erakonna algatatud seaduseelnõu, mis keelaks erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) töös osaleda kuriteos süüdi mõistetud isikul. See tähendaks, et ERJK tööst jääb kõrvale Priit Toobal.

Toobali koduerakond Keskerakond on ainus partei, mis ei osalenud erakonnaseaduse täiendamise seaduse eelnõu algatamises.

Eelnõu eesmärk on algatajate teatel tagada ERJK koosseisus isikute üldine usaldusväärsus. "Erakondade rahastamise seaduspärasust kontrollima õigustatud organi liikmed ei saa olla karistatud tahtlikult toimepandud kuriteo eest, olla karistatud tahtliku riigivastase süüteo eest ning samuti ei tohiks komisjonis olla liikmeid, kellel on taolisel alal tegutsemine keelatud," sedastab eelnõu tutvustus.

„Keskerakondlase Priit Toobali nimetamine ERJK liikmeks oli nii häbiväärne samm, et sellele ei saa reageerimata jätta. Kutsume kõiki saadikuid toetama eelnõu, mille eesmärgiks on eemaldada Toobal komisjoni tööst. Vaid nii on võimalik tagada komisjoni usaldusväärsuse säilimine. Kui erakondade rahaasju saadetakse kontrollima inimene, kes on peasekretärina osalenud hämarates ja ebaseaduslikes rahastamisskeemides, läheb see otseselt vastuollu avalikkuse õiglustundega,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimees Kalvi Kõva eelnõu algatamisel.

Tema sõnul on seadusemuudatusel ka selge ennetav mõju, mis välistab tulevikus olukorrad, kus mõni erakond asub komisjoni mehitama seaduserikkujatega.