Prokuratuur kahtlustab Eesti peaimaami koguduse raha omastamises

Esialgse kahtlustuse järgi on Ildar Muhhamedšini omastatud summa paarkümmend tuhat eurot.

Eelmisel teisipäeval otsisid keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo uurijad läbi Eesti islami koguduse peaimaami Ildar Muhhamedšini tööruumid Eesti islami keskuses ja tema Tina tänaval asuva elukoha. Seda kriminaalmenetluse tõttu, mida alustati islami koguduse liikmete info põhjal, et Ildar Muhhamedšin väärkasutab koguduse vara.

Uurijad sisenesid Eesti islami keskusesse ühes peaimaamiga teisipäeval kella 17 paiku ja siirdusid keskuse kolmandale korrusele Muhhamedšini kabinetti, mis otsiti läbi. Eesti Päevalehele teadaolevalt konfiskeeriti peaimaami telefon ja arvuti ning võeti kaasa dokumente.

Samuti otsiti läbi peaimaami Tina tänaval asuv kodu.

Vaid üks kahtlusalune

Kriminaalmenetluse käigus kogutud tõendite alusel esitati Muhhamedšinile kuriteokahtlustus koguduse raha omastamises. „Käesolevas menetlusstaadiumis ei ole võimalik kahtlustuse täpset sisu ajakirjandusega jagada, kuid esialgse kahtlustuse kohaselt jääb omastatud summa suurusjärku paarkümmend tuhat eurot,” sõnas Põhja ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Kaarel Kallas. „Kahtlustatava vahistamist prokuratuur ei taotlenud,” lisas ta.

Kallase sõnul on selles asjas kuriteokahtlustus esitatud ainult Muhhamedšinile ja pole alust arvata, et kahtlustatavate ring laieneks.

Eesti Päevaleht võttis telefonitsi ühendust ka Muhhamedšiniga, kes aga ei soovinud juhtunut kommenteerida. „Meie kogudus ei kommenteeri,” lausus ta napisõnaliselt.

Eesti Päevaleht kirjutas juba aprillis, et Eesti islami koguduse peaimaam kasutab peaaegu kaks aastat tagasi maikuus kogudusele ostetud luksuskorterit isiklikuks tarbeks. Müügikuulutusel oli korteri hinnaks märgitud 186 700 eurot.

Avarat, 113 ruutmeetri suurust esinduslikku korterit vajas kogudus Muhhamedšini sõnul külaliste majutamiseks.

Korter oli juba ostes luksuslik, majas oli isegi valvur ja videovalve, peale selle asub korter hinnatud kinnisvarapiirkonnas – Kadriorus. Pärast korteri soetamist renoveeriti seda veel mitmekümne tuhande euro eest ja korter läbis põhjaliku uuenduskuuri, muu hulgas vahetati välja suur osa mööblit, paigaldati uued valgustid, seinaplaadid jne. Renoveerimiseks kasutati koguduse raha. Pärast põhjalikku vuntsimist sättis end külaliskorterisse elama aga peaimaam ise koos oma perega.

Eesti Päevalehele on koguduse liikmed väitnud, et külalisi korterisse paigutatud ei ole. Külalised on ööbinud hostelites või Tallinna Ülemiste keskuse taga vanas tehasekvartalis asuvas mošees.

Sekeldusi maksuametiga

Eelmisel aastal sattus kogudus maksu- ja tolliameti (MTA) luubi alla ja kogudusele määrati esitamata aruandluse pärast trahv. See ei olnud kogudusel esimene sekeldus segaste rahaasjade pärast ega jäänud ka viimaseks.

Kogudus sai maksudest kõrvalehoidmise eest kaela ligi 2500 euro suuruse trahvi.

Eesti islami koguduse esimehe Aghanum Allahverdijeva sõnul on peaimaam üürinud Tina tänaval asuva luksuskorteri neljast toast kahte ja maksnud koguduse kontole selle eest 200 eurot kuus. „Maksu- ja tolliamet ütles meile aasta alguses, et 200 eurot kuus on sellise korteri üürimise eest vähe,” ütles ta juunikuus Eesti Päevalehele. „Sama piirkonna sarnaste korterite üürihinnad on tunduvalt kõrgemad.” Allahverdijeva sõnul arutas kogudus olukorda ja otsustas, et korter läheb müüki. Müügis on see veel praegugi.

Rahalisi nõudmisi on koguduse vastu olnud teisigi. Näiteks juulikuus, eelmise ramadaani ajal telliti muslimitele Lätist halal-liha, mille eest tuli välja käia 135 eurot. Ent peaimaam Muhhamedšin „unustas” taas maksud maksta ja jäi taas maksuameti pihtide vahele. Kogudus sai maksudest kõrvalehoidmise eest kaela ligi 2500 euro suuruse trahvi.

Kriminaalmenetlust teeb keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja juhib riigiprokuratuur.

Ildar Muhhamedšin

Hariduselt toiduainete tehno-loog

Islamit õppinud nii Süürias kui ka Saudi Araabias

Abielus