21.06.2013

Kirurgi kõrvaläri suurhaiglas


Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) külge on end justkui puugina sättinud haigla vanemarsti Rein Adamsoni ja tema poja ettevõtted, kelle kliente Adamson haiglas tulusalt opereerib.


Kuigi haiglal on olemas avalik hinnakiri, ostab Adamsoni ettevõte haigla teenuseid salajase lepingu alusel. Tekib küsimus, millistel tingimustel kirurg haigla kalleid seadmeid ja muid hüvesid kasutab?


ITK nõukogu esimehe, Tallinna abilinnapea Taavi Aasa sõnul lähtub haigla äripartneritega lepingute sõlmimisel avalikust hinnakirjast. "Võin kinnitada, et hinnad ei ole soodsamad. See ei ole kindlasti meie poliitika lepingupartneritega," sõnas Aas. Samas lepingu tingimusi ükski osapool ei avalda.Adamson asutas 2007. aasta alguses ettevõtte Adams Kirurgia Grupp OÜ, mis pakub eelkõige maovähenduse operatsioone, aga ka muud üldkirurgiat ning maovähendusega seotud plastilisi lõikusi. Adamson on vanemarstina ITK palgal ja sama haigla osutab allhanke korras teenust Adamsoni ettevõttele - Adams Kirurgia Grupi poolt eelkõige välismaalastele müüdavad maovähenduse operatsioonid ja haiglaravi toimuvad ITKs. Operatsiooni teostab haiglas Adamson ise või mõni tema kolleeg. ITKs töötab kirurgina ka Rein Adamsoni poeg Martin Adamson, kes on samuti Adams Kirurgia Grupi meeskonnas.


Majandusaasta aruande kohaselt pole operatsioone teostavad kirurgid Adamsoni ettevõtte töötajad, koostöö toimub järelikult haigla kaudu. Millal operatsioonid ITK arstide põhitöö kõrvalt toimuvad ja kuidas operatsioonidega seotud personali tasustatakse, jääb segaseks, kuna haigla ja Adamson pole nõus koostöö üksikasju selgitama. Kui võtta ette Adams Kirurgia Grupi hinnakiri, siis kallimad laparoskoopilised maovähenduse operatsioonid maksavad OÜ vahendusel 5000 eurot. Samad operatsioonid ITK avalikus tasuliste teenuste hinnakirjas maksavad 3500 eurot.


Adamsoni ainuomanduses oleval Adams Kirurgia Grupil on läinud hästi, 2011. aastal teenis ettevõte 334 000-eurose käibe juures kasumit ligi 72 000 eurot. 2011. aasta novembrini töötas Adamson Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, kust suundus ITKsse, võttes kaasa ka oma eraäri. Eelmisel aastal ettevõtte käive vähenes 219 000 eurole, kasum oli ligi 19 000 eurot.


10 000 eurot dividende võttis Rein Adamson eelmisel aastal oma ettevõttest Adams Kirurgia Grupp. 2011. aastal võttis ta dividende 18 000 eurot. Ettevõtte jaotamata kasum eelmise aasta lõpus oli 96 402 eurot. Rein Adamson ütles Äripäeva küsimuste peale, et ei soovi sellises (ärilises - toim) valguses enda tegevuse kajastamist ajakirjanduses, arvestades meditsiiniteema tundlikkust.

Allikas: ÄP Online