Julge kunstnik viitab oma maalil korruptsioonile linnavalitsuses

Tuntud kunstnik ja galerist Riho Hütt on valmis saanud skandaalse teosega, mis viitab otseselt hämaratele kokkumängudele Rakvere linnavalitsuses. Taies on üleval Virumaa kunstnike kevadisel teemanäitusel “Korruptsioon”.

Suurel tahvelmaalil, mis kannab pealkirja “Rakvere kultuurikeskuse sünd”, on kujutatud fragmenti Jacques-Louis Davidi kuulsast maalist “Horatiuste vanne”, mis kujutab heroilist stseeni, kus kolm venda annavad oma isale, Rooma patriitsile Horatiusele, vannet võidelda vapralt kodumaa eest.

Riho Hütt on aga lisanud sellele stseenile lipsumeeste jalad. Maali raam on üle kleebitud rahatähtedega.

Kuna teatavasti on Riho Hütt ja tema mõttekaaslased aastaid võidelnud selle eest, et Rakverre tuleks kultuurikeskus, kuid selle asemel tehakse linna aga aina uusi spordirajatisi, on kunstniku kibestumus aimatav ja ka mõistetav.

Rakverre kultuurikeskuse (sealhulgas galerii) ehitamisest on kõneldud juba üle paarikümne aasta, aga kunagi pole jutust ega projektidest kaugemale jõutud. Pandud seljad ja pead kokku, eriti enne valimisi. Aga tulutult.

Nüüd tõusis see teema taas esile, kui arutati Rakvere Soojuse osakute müüki, et see raha panna kunstikeskuse seemneks, kuid ka see tehing jäi katki. Kultuuriinimesed on avaldanud aga rahulolematust, et selle asemel kerkib linna järjest spordirajatisi.

Just see kibestumine Hüti maalilt paistabki. Ning pildile jäänud jalad on ilmselt nende lubajate või vandujate omad, kelle poolt kultuuriinimesed on hääletanud, kuid kes on nüüdseks fookusest kadunud või antud lubadused unustanud.

Kuuldavasti oli näituse avamisel viibinud Rakvere abilinnapea Kairit Pihlak kiitnud Hüti teravat teemapüstitust ja leidnud, et kuni kultuurikeskus valmis saab, sobiks taies ehtima lausa linnavalitsuse hoonet.

Virumaa kunstnike ülevaatenäitused on tavapäraselt seotud mingi sotsiaalse või aktuaalse teemaga, kuid kohalikud kunstnikud on seekord haakunud üsna visalt ning just kuraator Riho Hüti enda töö paistis oma suunatud ja konkreetses kriitilisuses kõige rohkem silma.

Arusaadavalt on palju lihtsam maalida lilli ja liblikaid.